US Full
IA Full

Today, Gov. Kim Reynolds announced appointments to Iowa’s boards and commissions. 

The following appointments are subject to Senate confirmation: 

Bioscience Development Board 
Rebecca Fusselman, Story  

Board of Chiropractic 
Jennifer Rasmussen, Black Hawk  

Board of Physical and Occupational Therapy 
Jeramy Kuhn, Dallas 

Board of Social Work 
Tony Raymer, Polk  

Commission on the Status of African Americans 
Jonathan Whitfield, Polk  

Public Employment Relations Board 
Erik Helland,  Polk 

Real Estate Appraiser Examining Board 
Susan Clark, Polk 

Real Estate Commission 
John Sweeney, Allamakee 

The following appointments are not subject to Senate confirmation: 

Advisory Council on Brain Injuries  
Ashley Smith, Iowa 
Brenda Easter, Warren 
Danielle Brazant,Linn 
Chad Lang, Mills  
Eric Leitsch, Des Moines 
James Torner, Johnson 

Capitol Planning Commission 
Annette Renaud, Polk 

City Finance Committee 
Steve Gerdes, Polk 
Daryl Ten Pas, Sioux 
Tim Stiles, Polk 
Lisa Fraiser, Jasper 
Carrie Kruse, Polk  
Dawn Meyer, Carroll  

College Student Aid Commission 
Barbara Sloniker, Woodbury  
Emily Stork, Polk 

Council on Agricultural Education 
Brad Kinsinger, Black Hawk  

District 5C Judicial Nomination Commission 
Sandra Conlin, Polk 

Fire Service and Emergency Response Council 
Yolunda Koch, Cedar 
Raymond Reynolds, Warren  

Human Rights Board 
Michael Sullivan, Story  

iJAG 
Jon Couture, Polk  

Interstate Commission on Educational Opportunity for Military Children  
Martha Kester, Polk  

Iowa Arts Council 
Suzanne Conquest, Iowa 
Jaron Rosien, Washington  
Akwi Nji, Linn  

Iowa Commission on Volunteer Service 
Daniel Cataldi, Polk 
AJ Lyman, Page 

Iowa Council for Early ACCESS 
Julie Allison, Marshall  
McKaylee Heuton, Carroll  
Donal Welch, Union  
Ryan Tomlinson, Story  

Iowa Developmental Disabilities Council 
Eric Evans, Marshall  
Alecia Balduf, Cerro Gordo  
George Thompson, Polk  
Rob Roozeboom, O’Brien  
Catherine Hedderich, Polk  
Brady Werger, Mills  
Matt (MJ) Conaway, Warren  
Hugh Kelly, Keokuk  
Michael Hoenig, Scott   
Kevin Harris, Polk  

Iowa Energy Center Board 
Matt Washburn, Plymouth 
Craig Just, Johnson  
Scott Stokes, Emmet 

Iowa Public Broadcasting Board 
Jason Giles, Dallas 

Iowa Statewide Interoperable Communications Systems Board 
Jason Schluttenhofer, Wright 
David Ness, Polk 

Juvenile Justice Advisory Council 
Chad Jensen, Polk  
Stephanie Hernandez, Scott 
Andrew Allen, Story  
Jeralyn Westercamp, Linn  

Medical Assistance Advisory Council 
Dee Sandquist, Jefferson 
Amy Shriver, Dallas 

Medical Cannabidiol Board 
Mohamad Mokadem, Johnson 
Robert Shreck, Polk  

Nonpublic School Advisory Committee 
Josua Bowar, Sioux  
Patricia Lansink, Ida 
Brian L’Heureux, Black Hawk    
Donna Bishop, Polk  

Northeast Regional STEM Advisory Board 
Sue Burrack, Fayette 
Kendra Crooks, Chickasaw 

Northwest Regional STEM Advisory Board 
Tyler Hahn, Cherokee 
Beth Bunkers, Sioux  

Organic Advisory Council 
Roger Lansink, Sac 
Ed Hershberger, Washington 
Emily Peters, Cerro Gordo

South Central Regional STEM Advisory Board 
Scott Schultz, Polk  
Sherry Ford, Mills  

Southeast Regional STEM Advisory Board 
John Maxwell, Scott 
Corey Rogers, Johnson  

Southwest Regional STEM Advisory Board 
Stephanie Lane, Union  
Terry Torneten, Shelby 
Deb Sprecker, Harrison  
Jane Chaillie, Decatur 

State Board of Health  
Nick Ryan, Dallas  
Leone Junck, Boone  
George Kovach, Scott  
Ann McBride, Van Buren  
Samantha Rozeboom, Lyon  

State Building Code Advisory Council 
Emily Rice, Polk  
John Steil, Fayette 

State Historical Society of Iowa Board of Trustees 
Cecelia Rokusek, Linn  
Terrence Lindell, Bremer  
Lori Witt, Marion  

Terrace Hill Commission 
Julie Stewart, Polk  

Vocational Rehabilitation Council 
Margee Woywood, Dubuque